вторник, 13 януари 2015 г.

За избора на шевна машина

Да си призная не разбирам много от шевни машини, но ще ви кажа до какви изводи стигнах след като поших малко. Разбира се трябва да сте наясно за какво ще ползвате машината. Аз лично още не съм се престрашила да шия дрехи. Използвам машината си за шиене на чанти, възглавници и т.н като често ми се налага да шия много пластове едновременно. Препоръките, които давам са базирани на моите нужди, но ако ползвате машината за други неща може да имате други приоритети. Искам предварително да се извиня за измислените термини, които използвам. Тъй като започнах да гледам уроци и клипчета на английски, така и не научих имената на части/понятия/материали на български. Ще гледам да добавям и английските термини в обясненията си, за да можете поне тях да проверите в интернет, ако се колебаете за какво точно говоря.
1.Видове шевове. Когато избирах моята машина си мислех, че е важно да има много видове шевове. В интерес на истината това изобщо не е от значение - основно се използват прав и зиг-заг, както и функцията за илици (аз я ползвам за апликации).
2. Място на сувалката- сувалките могат да се намират отпред и отгоре (под движещите зъбци). Моята машина е със стандартно разположение на сувалката (отпред), но четох, че когато е отгоре достъпът до бобината е по-бърз и лесен. В някои случаи дори покриващата пластина е прозрачна, за да можете да следите дали ви свършва конеца в бобината. Не мисля, че е кой-знае какво, но предполагам, че може да се сметне за плюс при избора на машина.
3. Коригиране на дължината/ширината на бода. Това е една много важна функция, която за съжаление моята машина няма. Имам само заложени бодове и не мога да ги променям ръчно. Когато си купувах машината не бях наясно с тези неща и не съобразих, че ще ми трябва. Регулирането на дължината на правия бод е полезно, когато искате да наберете плата- бодът трябва да е рехав на максимална дължина, за да можете да издърпате конеца лесно и да наберете плата. При апликациите пък е удобно, ако можете да коригирате зиг-заг бода, за постигнете желания от вас ефект. При шевните машини Тойота има три опции - моята е SINGLE DIAL (т.е. има само програмираните бодове без опции за коригиране), 2 DIAL (можете да коригирате дължината) и 3DIAL (коригирате дължината и ширината на бода).
4. Смяна на позицията на иглата - още едно нещо, което моята машина няма и за което много съжалявам. Когато ми се налага да шия нещо близо до ръба на плата трябва да преместя самия плат, което често води до задръстване, ако придвижващите зъбци (feed dogs) не успеят да поемат плата добре.
5. Коригиране на скоростта на шиене - особено за начинаещи ми се струва мнооого полезна функция (каквато отново нямам). Контролирането на скоростта с педала не е толкова лесно, особено когато трябва да се стараеш и да шиеш много бавно.
6. Копче за обратен ход. Може би не е кой знае какво, но при моята машина трябва да задържа един бутон, за да пусна обратния ход, което означава, че едната ми ръка е заета и не мога да контролирам добре плата. Както казах- не е света, но определено ми се струва удобно, ако просто натискаш едно копче за да включиш/изключиш обратния ход.
7. Скриване на задвижващите зъбци. При някои машини (най-вече такива за куилт/пачуорк) задвижващите зъбци се скриват само с един бутон, което позволява свободно бродиране във всички посоки, за което се използа и специално краче (Darning foot / Free embroidery foot). При моята се слага една допълнителна пластина върху зъбците, която обаче повдига нивото и затруднява вкарването на плата под крачето, особено ако е нещо многопластово и ватирано. Смятам, че за хора, които ще се занимават основно с куилтинг това е едно значително предимство на мачината.
8. Двойна игла (twin needle) - Отново не е кой знае какво, но дава опции за двойни декоративни шевое. Както казах - въпрос на лични приоритети. Аз държах моята машина да има тази опция, въпреки, че до сега май само веднъж съм ползвала тази игла.

За марки нищо не мога да кажа - коя е по-добра, по-здрава, по-безшумна и т.н нямам идея. Моят съвет е- купете си позната марка, за да можете лесно да поддържате машината си и да купувате допълнителни аксесоари. Ето и някои неща, които смятам, че определено си заслужават:
1. Различни крачета и задължително краче за двоен транспорт (walking foot)!!!! Това краче е просто невероятно и без него нямаше да успея за ушия почти нищо. Безценно е както за дебели многопластови неща, така и за по-тънки материи, които се задръстават в долните зъбци. За щастие моята машина дойде с цял набор различни крачета, които нямах идея за какво служат, но щом ги проучих ми улесниха живота многократно. Няма невъзможни неща щом си  с правилния крак ;)
2. Подложка за рязане. Още една инвестиция, която си заслужи парите (макар, че първоначално доста ми свидеше). Аз си взех такава и моят съвет е: колкото по-голяма, толкова по-добре.
3. Ротационен нож за рязане -  спестява време и винаги имате идеално равни срязове, нещо което трудно можете да получите с ножица. Моят е този.
4. Линеал - също е много удобен и помага при рязането на плата. Това е моят.
До тук бих казала, че нещата са задължителни.
Можете да си вземете и други аксесоари като маса за шевната машина (extending table), която е удобна,ако шиете големи неща като куилтове.

Няма коментари:

Публикуване на коментар